Dziękuję!
Skontaktujemy się z państwem.
Termostaty uniwersalne
Do zarządzania procesami w Inteligentnym Domu wykorzystywane są zarówno metody zautomatyzowane (wg czujników, czasu itp.), jak i metody manualne, z wykorzystaniem wyłączników, ściemniaczy, czujników bezdotykowych, aplikacji mobilnej. W ten sposób w trybie ręcznym można sterować nie tylko włączaniem lamp, świateł, otworzeniem zasłon, ale także parametrami klimatu w domu. Ale jeśli podczas włączania lampy kontrolować jej stan jest łatwo, to przy zmianie na przykład pożądanej temperatury wygodnie byłoby zobaczyć jej wartość.
Oczywiście komfortową temperaturę można ustawiać w aplikacji mobilnej. Ale czasami wygodniej i szybciej jest nacisnąć klawisz lub przekręcić pokrętło.
Właśnie dla takich przypadków stworzone są termostaty uniwersalne - urządzenia z reguły do montażu naściennego, przeznaczone do ręcznej regulacji parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach oraz z możliwością wyświetlania na wbudowanym ekranie aktualnych i zadanych wartości tych parametrów, a także informacji pomocniczych - trybu pracy, godziny, daty itp. Biorąc pod uwagę uniwersalność zastosowania takich termostatów, producenci stworzyli wiele modeli z odpowiednimi wbudowanymi czujnikami (temperatury, wilgotności, jakości powietrza), wyjściami (przekaźnik, interfejs 0-10V itp.) oraz interfejsami do wymiany danych z innymi urządzeniami. Takie termostaty z reguły są pełnoprawnymi sterownikami do klimatyzacji i bezpośredniego sterowania urządzeniami wykonawczymi.
Dla systemów Inteligentnego Domu stworzonych w oparciu o sterowniki serii Atom, taka funkcjonalność termostatu jest zbędna. Przecież urządzenia wykonawcze są podłączane do wyjść sterowników. Dlatego do ustawienia lub zmiany wartości żądanej temperatury lub wilgotności w trybie ręcznym wystarczy proste urządzenie z elementami sterującymi (przyciski lub regulator obrotowy), wyświetlaczem oraz interfejsem do wymiany danych ze sterownikiem.
Obecnie dostępne są termostaty z ekranem dotykowym (modele z czujnikami temperatury, wilgotności i stężenia dwutlenku węgla) oraz z regulatorem obrotowym (z czujnikiem temperatury). Do komunikacji ze sterownikami wykorzystywany jest przewodowy interfejs RS-485.
Takie urządzenia znacznie poprawiają wygodę zarządzania klimatem w domu, sprawiają, że proces ten jest szybszy i bardziej intuicyjny dla wszystkich użytkowników, a informacje na ekranie pozwalają na szybkie monitorowanie aktualnych i ustawionych parametrów mikroklimatu.