Podłączanie obciążeń indukcyjnych

Przełączanie obciążeń indukcyjnych (przekaźniki, styczniki, rozruszniki, elektromagnesy, silniki elektryczne itp.) za pomocą dowolnego przekaźnika może spowodować wyładowanie łuku przy rozwartych stykach, co powoduje występowanie zakłóceń elektromagnetycznych, które mogą prowadzić do awarii i uszkodzenia różnych urządzeń elektrycznych.
Podłączając obciążenia indukcyjne do wyjść przekaźnikowych urządzeń typu Atom, należy podjąć dodatkowe środki w celu zmniejszenia poziomu zakłóceń elektromagnetycznych. Kilka najczęstszych i najskuteczniejszych rozwiązań pokazano poniżej na Rys. 1 dla prądu przemiennego i na Rys. 24 dla prądu stałego.

Illustration

Rys. 1. Przykładowy schemat podłączenia stycznika ESC225 230VAC do przekaźnika OUT17 urządzenia Atom Argon z dodatkowymi łącznikami tłumiącymi dla obwodów prądu przemiennego:
А. Warystor jest równoległy do ​​styków przekaźnika: Dla napięcia 230V należy zastosować warystory MOV o napięciu nie niższym niż 275 - 300 VAC i wielkości wystarczającej do pochłonięcia zgromadzonej w cewce energii, która zależy od jej indukcyjności. Zastosowanie warystorów o znacznie wyższym napięciu roboczym prowadzi do spadku sprawności łącznika. W naszym przypadku nawet dla małych indukcyjności wystarczy warystor o średnicy 7 mm, ale przy większej indukcyjności obciążenia należy stosować warystory o wielkości 10, 14, 20 mm.
В. Warystor jest równoległy z obciążeniem. Rodzaj dobierany podobnie jak w pozycji A.
С. Łącznik RC jest równoległy z obciążeniem. Wartość rezystancji rezystora i pojemności kondensatora można tutaj dobrać za pomocą specjalnych nomogramów [2]. Możliwe jest również określenie wymaganych wartości metodą eksperymentalną, analizując oscylogramy procesów przejściowych i wybierając elementy łącznika. Jednocześnie należy rozumieć, że wzrost pojemności kondensatora i spadek rezystancji rezystora zwiększa obciążenie styków przekaźnika, gdy są one zamknięte. Rezystor musi mieć moc 1-2 W i wysokie napięcie, a kondensator przeznaczony jest do pracy w obwodach prądu przemiennego typu X1, X2 o napięciu roboczym co najmniej 275VAC lub metalowo-foliowy o napięciu nie niższym niż 630VDC. W przypadku styczników małej mocy łącznik 47 nF i 240 Ohm daje dobre wyniki. W przypadku mocniejszych - 100 nF i 100 Ohm takie łączniki można również kupić jako zespół w celu ułatwienia montażu.

Illustration

Rys. 2 Przykładowy schemat podłączenia stycznika ERD225SDC 24VDC do przekaźnika OUT17 urządzenia Atom Argon z dodatkowymi łącznikami tłumiącymi dla obwodów prądu stałego:
А. Dioda ma odwrotną polaryzację równolegle do obciążenia. Rodzaj diody dobierany jest w zależności od napięcia wstecznego, które powinno być > 10 * Un, a prąd znamionowy > In [1]. Zwykle do większości obciążeń wystarcza dioda FR107 o prądzie znamionowym 1A i napięciu 1000V. Ten schemat ma wadę polegającą na tym, że znacznie wydłuża czas wyłączenia stycznika, ale zwykle można to pominąć. Aby zmniejszyć ten efekt, dioda jest czasami używana szeregowo z dodatkowym rezystorem lub diodą Zenera podłączoną w odwrotnej polaryzacji.
В. Warystor jest równoległy do ​​styków przekaźnika. Rodzaj warystora dobierany jest w zależności od napięcia roboczego dla prądu stałego 1,2*Un oraz jego wielkości w zależności od energii samoindukcji zgromadzonej przez cewkę przekaźnika. Zastosowanie warystorów o znacznie wyższym napięciu roboczym prowadzi do spadku sprawności łącznika. W przypadku małych indukcyjności wystarczy średnica 10 mm, ale w przypadku większych trzeba będzie zastosować warystory o większej średnicy.
Obecnie producenci sprzętu komutacyjnego czasami wbudowują w swoje urządzenia łączniki zabezpieczające. Upraszcza to montaż, ale takie urządzenia zazwyczaj należą do sprzętu z wyższej półki cenowej. Często można znaleźć ochronne łączniki RC i warystory zintegrowane w przekaźnikach pośrednich, stycznikach, rozrusznikach dla wysokich prądów. Niektórzy producenci oferują te elementy opcjonalnie do swoich urządzeń lub jako osobne komponenty do montażu w panelu.
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie takich prostych zaleceń podczas montażu urządzeń zasilających znacznie zmniejszy poziom zakłóceń elektromagnetycznych w pobliżu odpowiedzialnych i ważnych urządzeń w twoich panelach i pozwoli im działać bezawaryjnie i przez długi czas.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!