Dziękuję!
Skontaktujemy się z państwem.
Podłączanie czujników 1-Wire
1-wire to interfejs pozwalający na budowanie sieci z urządzeń o topologii wspólna magistrala, jeden nadrzędny – dużo podrzędnych. Każde urządzenie ma swój unikalny 64-bitowy adres.
Przy podłączaniu końcowych urządzeń, takich jak przełączniki, cyfrowe czujniki, na długich liniach mogą występować niebezpieczne zakłócenia, dlatego stosujemy dodatkową ochronę i poprawiamy działanie wejść za pomocą transoptora. Domyślnie podczas produkcji wszystkie urządzenia z 12 wejściami są skonfigurowane w trybie "Transoptor" za pomocą jumperów. Jeśli używasz czujników interfejsowych lub analogowych na wejściach kontrolera, nie zapomnij wyłączyć tego trybu.
W sterownikach serii Atom przewidziano podłączenie czujników temperatury DS18B20 do wejść uniwersalnych.
Ważne! W praktyce do jednego wejścia sterownika można podłączyć maksymalnie 10 czujników. Jeżeli liczba czujników jest większa niż 3, a długość linii jest duża, może zaistnieć konieczność podłączenia dodatkowego rezystora podciągającego pomiędzy wyjściem zasilania 3,3 V a wejściem sterownika o rezystancji 1,5 kΩ.
Topologia sieci 1-wire
Chociaż sieci 1-Wire często mają dość „luźną topologię”, zwykle mieszczą się w kilku ogólnych kategoriach opartych na rozmieszczeniu urządzeń 1-Wire i rozmieszczeniu przewodów połączeniowych.
1. Topologia liniowa. Magistrala 1-Wire jest tworzona jako pojedyncza linia zaczynająca się od sterownika i rozciągająca się do najdalszego urządzenia podrzędnego. Inne urządzenia podrzędne są podłączone do magistrali 1-Wire z mniejszymi (<3 m) odgałęzieniami.
2. Topologia „Gwiazda”: magistrala 1-Wire jest podzielona jeszcze w pobliżu sterownika i rozciąga się na kilka odgałęzień o różnej długości. Wzdłuż lub na końcach gałęzi znajdują się urządzenia podrzędne.
Testy wykazały, że topologia sieci „gwiazda” jest najmniej stabilna w działaniu. Różne gałęzie mają niedopasowane parametry elektryczne, powodując fałszywe odbicia sygnałów na magistrali, które powodują błędy danych. Z tego powodu nie zaleca się używania topologii „gwiazdy”. Jeżeli w systemie zainstalowanych jest kilka fizycznych linii 1-wire, najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie ich do różnych wejść sterownika.
Walka z zakłóceniami w sieci 1-Wire
Magistrala 1-wire jest bardzo wrażliwa na zakłócenia, liczbę czujników, długość i organizację przewodów łączących. Każdy dodatkowy czujnik lub dodatkowa długość przewodu zwiększa pojemność pasożytniczą magistrali, co pogarsza jej ogólną stabilność i może doprowadzić do jej całkowitej awarii.
Oto kilka wskazówek dotyczących instalacji magistrali:
● Magistralę 1-Wire należy układać w maksymalnej odległości od przewodów wysokiego napięcia, przewodów lamp z funkcją ściemniania, oświetlenia LED, silników, elektrozaworów, elektromagnesów, pomp, które przy ich sterowaniu powodują znaczne zakłócenia.
● Magistralę 1-Wire należy montować z dala od innych urządzeń zasilających i przełączających, które mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne i iskrowe.
● Należy zwrócić szczególną uwagę na instalację okablowania pasków LED, ponieważ są one zwykle pracują z ściemniaczami i dlatego stanowią źródło zakłóceń impulsowych dla magistrali 1-Wire, co w dużym stopniu zależy od długości, przekroju poprzecznego, materiału przewodu oraz mocy i długości wykorzystanego paska. Przewody o większym przekroju i krótszej długości zmniejszają straty napięcia na przewodach łączących i zmniejszają powodowane przez nie zakłócenia. Należy także układać je z dala od przewodów sygnałowych, takich jak magistrala 1-Wire, wejścia przycisków lub czujniki. W żadnym wypadku nie należy układać przewodów zasilających i sygnałowych w tym samym kablu.
● Jeśli to możliwe, do zasilania urządzeń i pasków LED należy używać osobnych zasilaczy. Jest to szczególnie istotne w urządzeniach 9U, gdzie wyjścia DC są izolowane galwanicznie, co znacząco ogranicza wpływ zakłóceń na interfejsy wejściowe.
● W przypadku magistrali 1-Wire należy używać wysokiej jakości skrętek dwużyłowych z dobrą izolacją, żyłami miedzianymi i wysokiej jakości ekranem.
● Skrętki ekranowane zmniejszają zakłócenia pochodzące od linii energetycznych i urządzeń, dlatego zaleca się ich stosowanie podczas układania w miejscach, gdzie stosowane są taśmy LED, oświetlenie z funkcją ściemniania, silniki, obciążenia indukcyjne. Należy pamiętać o podłączeniu ekranów w miejscach podłączenia czujników, tak aby kabel był ekranowany na całej swojej długości. Należy jednak rozumieć, że kable ekranowane zwiększają całkowitą pojemność magistrali, co negatywnie wpływa na jej maksymalną długość i liczbę znajdujących się na niej czujników. Oznacza to, że zwiększa się odporność magistrali na zakłócenia, a liczba czujników i długość maleje. Należy używać jednej pary do przesyłania mocy do przetworników, a drugiej pary do przesyłania sygnału i minusa przetworników.
● Odgałęzienia od magistrali o długości 1-2 metrów nie pogarszają znacząco jakości systemu, ale mogą znacznie uprościć montaż.● Nałeży kupować wyłącznie oryginalne czujniki, obecnie jest wiele podróbek DS18B20, które albo mają bardzo słabą wydajność, albo w ogóle nie działają i mogą powodować nieprawidłowe działanie innych czujników na tej magistrali.● Jeśli zachodzi potrzeba podłączenia kilku czujników na dużą odległość, a na obiekcie znajduje się sprzęt wytwarzający znaczne zakłócenia elektromagnetyczne, należy zastosować czujniki z interfejsem RS-485, gdyż interfejs ten jest znacznie mniej wrażliwy na zakłócenia.● Opcjonalnie można zastosować także czujniki NTC, są one mniej wrażliwe na zakłócenia, jednak wtedy dla każdego czujnika należy zastosować oddzielną linię sygnałową.