Automatyzacje, scenariusze, szablony, termostaty

Po skonfigurowaniu urządzeń końcowych w systemie i3 Home można nimi sterować za pomocą aplikacji mobilnej np. włączać lub wyłączać lampę, a w celu skonfigurowania algorytmu działania urządzeń w zależności od określonych warunków należy stworzyć zasady w aplikacji mobilnej i3 Home, zasady te można podzielić na 4 typy: automatyzacje, scenariusze, szablony, termostaty. Przyjrzyjmy się ich specyfice bardziej szczegółowo.

Illustration

Automatyzacje

Automatyzacja - to reakcja (zmiana stanu) urządzenia wykonawczego na zadane wydarzenie. Najprostszym przykładem automatyzacji jest włączanie/wyłączanie lampy po naciśnięciu klawisza przełącznika, warunkiem tutaj jest naciśnięcie klawisza przełącznika, a czynnością zmiana stanu oświetlenia.

Scenariusze

Jedną z największych zalet automatyki domowej jest możliwość korzystania ze scenariuszy.
Scenariusz to skonfigurowana skoordynowana praca kilku różnych urządzeń w domu.

Różnica między scenariuszem a automatyzacją:
1. Automatyzacja to algorytm czynności, do wykonania których konieczne jest określenie warunku, urządzenia wykonawczego (urządzeń) i jego czynności. A scenariusz zawiera tylko listę urządzeń ze wskazaniem ich czynności.
2. Automatyzacja jest uruchamiana po spełnieniu warunku, a scenariusz można uruchomić po prostu z aplikacji mobilnej. Wynika z tego kolejna osobliwość - scenariusze są wyświetlane na dashboardzie.
3. Scenariusze mogą być wykorzystywane w automatyzacjach, na przykład przy naciśnięciu przycisku przełącznika - uruchom scenariusz.

Przykłady scenariuszy:

Wszyscy wyszli z domu - gdy nikogo nie ma w domu, przy wyjściu naciśnij skonfigurowany klawisz: światła / gniazda sterowane są wyłączane, zasłony się zamykają, dom przejdzie w tryb oszczędzania energiiJesteśmy w domu - zapalą się światła i potrzebne gniazda sterowaneWieczór - zasłony się zamykają, główne światło się włącza na 70% jasności, włącza się podświetlenieKino - zasłony się zamykają, światło powoli gaśnie, włączają się sterowane gniazda telewizora i głośnikówSen - temperatura obniży się dla komfortowego snu, światło przełączy się na tryb nocnyWakacje - włączany jest tryb oszczędzania energii, prawie wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączane, włączany jest tryb symulacji obecności - światło będzie się okresowo włączać, zasłony będą otwierane i zamykane

Termostaty

Automatyzacja klimatu w pomieszczeniu to jedna z kluczowych funkcji Inteligentnego domu. W celu optymalizacji procesu ustawiania urządzeń klimatycznych w aplikacji mobilnej została stworzona kategoria Termostaty. Teraz ustawienia żądanego klimatu w pokoju są maksymalnie uproszczone i wymagają tylko kilku kroków ze wskazaniem niezbędnych parametrów i zastosowanych urządzeń.
Osobliwości ustawienia termostatu:● do działania termostatu wymagany jest tylko czujnik temperatury i urządzenie wykonawcze;● możesz stworzyć kilka termostatów, zgodnie z potrzebami użytkownika;● różne termostaty mogą pobierać dane z jednego czujnika temperatury;● termostaty mogą brać udział w automatyzacji, dzięki czemu można stworzyć dodatkowe warunki do ich pracy;

Szablony

W celu uproszczenia konfiguracji typowych automatyzacji z wieloma parametrami w aplikacji mobilnej, wykorzystywane są Szablony. Ponadto szablony pozwalają na implementację takich automatyzacji, których nie można stworzyć za pomocą zwykłego interfejsu.
Szablony są wygodne w użyciu do szybkiej konfiguracji interakcji urządzeń, ponieważ proces konfiguracji jest już określony w aplikacji. Pozostaje tylko wybrać urządzenie zaangażowane w automatyzację i ustawić niezbędne parametry.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!