Automatyzacja kominków

Gdy w domu pojawia się zapotrzebowanie na zapasowe źródło ciepła, pierwsze co przychodzi na myśl to kominek. Żywy ogień, który wypełnia dom ciepłem, zawsze kojarzył się z wygodą i przytulnością.
Wraz z rozwojem technologii ogrzewania kominek otrzymał dodatkowe możliwości efektywnego i ekonomicznego ogrzewania domu.
W zależności od rodzaju opału, kominki dzielą się na następujące typy:● na drewno● gazowe elektrycznebiokominki
Ponadto istnieje klasyfikacja kominków według rodzaju wyciągu ciepła:● powietrzne z wodnym wymiennikiem ciepła● akumulacyjne
Przede wszystkim należy wspomnieć o kominkach na drewno. Proces spalania w nich paliwa jest kontrolowany przez przepustnice, które regulują zarówno dopływ powietrza do paleniska jak i proces odprowadzania produktów spalania do komina.
Kominki na drewno są zwykle wykorzystywane jako źródło ciepła do ogrzewania powietrznego domu z konwekcyjnym i promieniującym przenoszeniem ciepła. Ale popularne są również modele z wodnymi wymiennikami ciepła, co pozwala na włączenie ich jako głównego lub dodatkowego urządzenia grzewczego w systemie ogrzewania wodnego.
Ponieważ proces spalania drewna jest bardzo trudny do zautomatyzowania i charakteryzuje się nierównomiernym wydzielaniem ciepła podczas pracy, rozpowszechniły się tak zwane akumulatory ciepła. Wykonywane są w postaci masywnych elementów, które nagrzewają się w procesie spalania drewna i po zakończeniu palenia w kominku oddają nagromadzone ciepło przez kilka godzin. Taka konstrukcja pozwala częściowo zrekompensować pewne wady użytkowania kominka ze względu na znaczny wzrost inercyjności systemu.
W celu poprawy charakterystyk eksploatacyjnych kominków na drewno są one włączane do ogólnego systemu ogrzewania (powietrznego lub wodnego). W celu sterowania i monitorowania procesu spalania wykorzystywane są przepustnice z serwonapędami, zawory wielodrogowe i czujniki temperatury (w tym wysokiej temperatury). Dostępna nawet taka opcja jak elektryczne zapalarki do automatycznego lub zdalnego rozpalania drewna.
Kominki gazowe są podobne w konstrukcji, z tą różnicą, że proces dostarczania paliwa jest ciągły i łatwy w regulacji. Ale taka konstrukcja wymaga wprowadzenia gazociągu.
Kominki elektryczne pozbawione są większości wad poprzednich konstrukcji, ale brakuje im ich głównej zalety, jaką jest prawdziwe płomienie.
Sterować takim kominem można za pomocą zwykłych termoregulatorów (wbudowanych lub zewnętrznych), które są używane do wszelkich innych elektrycznych urządzeń grzewczych.

Illustration

Osobną kategorią są biokominki.
Dekoracyjne, z reguły małe konstrukcje, które wykorzystują biopaliwo do pracy - mieszankę skażonego alkoholu etylowego z dodatkami poprawiającymi spalanie. Dla dodatkowej wygody niektóre modele wyposażone są w automatyczne systemy zapłonu, regulacji i zaprzestania palenia, które uruchamiane są za pomocą pilota. Istnieją modele, w których modulacja płomienia następuje w rytm muzyki w systemie akustycznym.
Ponieważ kominek z reguły jest jednym z centralnych elementów zarówno wnętrza, jak i systemu grzewczego, projekt i montaż należy zaplanować z wyprzedzeniem, koordynując wszystkie kroki ze specjalistami.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!