Spadek napięcia stałego na długich liniach

Komfort w domu należy zaplanować już na etapie budowy. Niezbędne jest prawidłowe zaprojektowanie wszystkich sieci inżynierskich, ponieważ to jest kluczem do ich niezawodnej pracy i spokoju na długie lata.
Przede wszystkim dotyczy to planowania sieci elektrycznej domu. Konieczne jest szczegółowe zaplanowanie, jakie urządzenia będą używane, gdzie zostaną umieszczone i jaka będzie ich moc. Na podstawie tych informacji można wybrać parametry kabli zasilających, przede wszystkim przekrój przewodnika.

Illustration

Istnieje wiele różnych tabel i metod obliczeniowych dla prawidłowego doboru przekroju przewodów.
Na przykład:

Illustration

Najprostsza formuła, która nadaje się do sieci domowych - 1 mm2 wystarcza na prąd 8-10A. Oczywiste jest, że warto wziąć pod uwagę nie tylko całkowity pobór prądu urządzeń, które będą używane, ale także zrobić rezerwę na przyszłość. Takie uwzględnienie jest niezwykle ważne nie tylko dla stabilnej pracy sprzętu, ale także dla Twojego bezpieczeństwa. Ponieważ, jeśli przekrój kabla jest zbyt mały, gdy płynie przez niego prąd, kabel się nagrzewa, co może prowadzić do zniszczenia izolacji, zwarcia i pożaru.
Projektując sieć elektroenergetyczną należy pamiętać o jeszcze jednym ważnym parametrze. Mianowicie spadek napięcia na długich liniach, który jest spowodowany rezystancją elektryczną kabla. Aby obliczyć spadek napięcia w kablu, użyj wzoru:

ΔU = 2ρLI / S

gdzie:ρ - rezystancja właściwa materiału drutu, dla miedzi wynosi 0,0175 Om*mm.sq/mL - długość drutu, mI - prąd, AS - przekrój poprzeczny, mm 2

Możesz także skorzystać ze specjalistycznych kalkulatorów online. Według różnych norm dopuszczalny jest spadek napięcia na końcu przewodu w granicach 3-5% napięcia wejściowego.
Wymóg ten jest szczególnie istotny w przypadku podłączania urządzeń niskonapięciowych o dużym poborze prądu. Na przykład paski LED. W końcu spadek napięcia 2V dla urządzeń o napięciu zasilania 220V będzie mniejszy niż 1%, a dla taśmy przeznaczonej na 12V będzie to prawie 17%. Co doprowadzi do ponad 2-krotnego spadku jasności. Ponadto, jeśli używany jest pełnokolorowy pasek RGB, zaobserwowana zostanie nierównomierna jasność kolorowych diod LED. Gdy napięcie zasilania takiej taśmy zostanie zmniejszone, najpierw zmniejszy się jasność diod niebieskich, przy dalszym zmniejszaniu napięcia jasność diod zielonych również spadnie. Oznacza to, że jeśli ustawisz biały kolor świecenia wstążki, to gdy napięcie zasilania spadnie, zmieni się ona na żółtą, a następnie na czerwoną.

Illustration

Aby uniknąć takich sytuacji, oprócz prawidłowego doboru przekroju przewodów, zalecamy zastosowanie taśmy o napięciu zasilania 24V. Oprócz oczywistych zalet takiego wyboru jest jeszcze jedna. Wyjścia sterowników serii Atom posiadają ograniczenia w podłączeniu obciążeń prądowych. Oznacza to, że do jednego wyjścia można podłączyć taśmę o dwukrotnie większej mocy, niż byłoby to możliwe przy zasilaniu 12V.
W każdym razie należy pamiętać, że ważny jest rzeczywisty przekrój kabla, a nie deklarowany przez producenta. A próba nadmiernych oszczędności poprzez zastosowanie kabli o mniejszym przekroju, czy zastosowanie żył aluminiowych, może w przyszłości doprowadzić do nieprzewidzianych nakładów finansowych na wymianę części sieci i dodatkowe naprawy w domu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!