Podłączenie adresowalnej taśmy LED (WS28xx)

Adresowalna taśma LED serii WS2811-WS2818 jest często wykorzystywana do realizacji pełnokolorowego podświetlenia z wykorzystaniem dynamicznych efektów świetlnych. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w dynamicznym podświetleniu schodów, oświetleniu wnętrz, elewacji i krajobrazu.  Protokół przesyłania danych zapewnia indywidualną kontrolę koloru i jasności każdej diody LED lub grupy diod LED (pikseli) w taśmie. Należy zaznaczyć, że urządzenia oświetleniowe tego typu mogą być realizowane w postaci pojedynczych pikseli punktowych i potężnych lamp połączonych szeregowo kablem. Sygnał sterujący przesyłany jest także sekwencyjnie z jednego piksela na drugi (na taśmach znajduje się znak w postaci strzałki wskazującej kierunek sygnału). Ponadto styki z reguły posiadają oznaczenia DI (wejście cyfrowe) i DO (wyjście cyfrowe), które umożliwiają prawidłowe połączenie poszczególnych odcinków taśmy.
Ponadto należy zauważyć, że z jednej strony to sekwencyjne przejście sygnału znacznie upraszcza połączenie odcinków taśmy między sobą, z drugiej strony w przypadku awarii jednej z diod LED do wszystkich kolejnych diod nie zostanie wysłany żaden sygnał sterujący. Problem ten został częściowo rozwiązany w diodach LED serii WS2813-2815 poprzez dodanie kabla zapasowego w celu ominięcia uszkodzonego piksela.
W linii kontrolerów serii Atom wyjście do sterowania taśmą adresowalną realizowane jest za pomocą wymiennego modułu ALC w ramach kontrolera Atom Hydrogen lub 1U Extension WS.

Illustration

Zaletami stosowania interfejsu WS28xx jest łatwość obsługi i podłączenia. Połączenie odbywa się za pomocą prostego kabla dwużyłowego (najlepiej ekranowanego), rodzaj taśmy, liczbę diod LED i liczbę segmentów należy określić w ustawieniach wyjścia sterownika. Więcej o ustawieniach - 🔗 Ustawienia pasków adresowalnych.
Interfejs cyfrowy zapewnia transmisję danych z amplitudą sygnału do 3,3 V, dlatego w celu zwiększenia odporności zaleca się zastosowanie do podłączenia przewodu ekranowanego o możliwie najmniejszej długości i zamontowanie go w odpowiedniej odległości od przewodów zasilających lub innych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych.
Obecnie na rynku są dostępne taśmy i piksele o napięciu zasilania 5, 12 i 24 V. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr podczas podłączania.

Illustration

Schemat podłączenia adresowalnej taśmy LED (WS28xx)

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!