Automatyzacja ogrzewania kombinowanego

Obecnie istnieje duży wybór urządzeń grzewczych różnych typów. Taka różnorodność wynika z potrzeb klientów do rozwiązywania zadań ogrzewania pomieszczeń w sposób optymalny i przy realizacji indywidualnych wymagań dotyczących komfortu, osobliwości technicznych urządzeń i kosztów nośników energii.
Z reguły nie jest możliwe spełnienie wszystkich wymagań dla systemu ogrzewania przy użyciu tylko jednego typu urządzenia grzewczego. Dlatego projekty uwzględniają różne rodzaje źródeł ciepła i urządzeń grzewczych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Rozważmy je bardziej szczegółowo.
Systemy ogrzewania dzielą się na:● wodne - ciepło przekazywane jest przez wodę z kotła do urządzeń grzewczych w pokojach● powietrzne - powietrze ogrzewane jest źródłem ciepła i rozprowadzane po całym pomieszczeniu poprzez system otworów wentylacyjnych  elektryczne - ciepło generowane jest bezpośrednio w elektrycznych urządzeniach grzewczych 
Jako źródła ciepła mogą być wykorzystywane:● kotły gazowe - ekonomiczna і najbardziej rozpowszechniona opcja. Potrzebują gazociągu● kotły elektryczne i urządzenia grzewcze - stosowane są w przypadku braku lub utrudnienia podłączenia do gazociągu centralnego ● kotły na paliwo stałe - efektywne źródło ciepła. Niewygodna konserwacja● pompy ciepła (ich wersja to klimatyzator inwerterowy) - najefektywniejsza opcja ogrzewania elektrycznego. Wysoki koszt sprzętu● kominki - wygodne, zapasowe źródło ciepła. Stosowane są zarówno w systemach ogrzewania powietrznego, jak i wodnego
Urządzenia grzewcze, które z reguły są stosowane w systemach ogrzewania:● radiatory - typowe rozwiązanie w przypadku ogrzewania wodnego klimakonwektory - skuteczne rozwiązanie do szybkiego ogrzewania pomieszczeń. Klimakonwektory podłogowe są wygodne w użyciu do ogrzewania pomieszczeń z panoramicznymi oknami● lektryczne ogrzewanie podłogowe - zapewnia najbardziej komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu. Wykorzystywane są zarówno opcje wodne, jak i elektryczne. Specjalne wymagania dotyczące izolacji domów i materiałów do wykładziny podłogowej panele na podczerwień - skuteczna opcja ogrzewania elektrycznego. Charakteryzują się niską inercyjnością i wysoką sprawnością●  jednostki wewnętrzne klimatyzatorów - najefektywniejsze rozwiązanie do ogrzewania. Uniwersalne zastosowanie - nadają się do ogrzewania i chłodzenia.
Rozważmy jeden z typowych wariantów ogrzewania kombinowanego. W celu zwiększenia niezawodności i zmniejszenia zależności od stosowania jednego rodzaju nośnika energii stosowane są różne rodzaje źródeł ciepła i urządzeń grzewczych:● kotły gazowe (priorytetowe) і elektryczne  system ogrzewania wodnego za pomocą radiatorów we wszystkich pomieszczeniach● elektryczne ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazienkach● klimatyzator inwerterowy - do ogrzewania i chłodzenia w salonie i sypialni.

Illustration

Tak zbilansowane rozwiązanie pozwala na pełne ogrzanie domu gazem jako głównym nośnikiem energii i energią elektryczną jako zapasowym nośnikiem. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia dodatkowe ogrzewanie i komfort równolegle z ogrzewaniem wody oraz w okresach, gdy nie jest już praktyczne używanie kotła do ogrzewania.
Klimatyzatory mogą częściowo zastąpić ogrzewanie gazowe poza sezonem, kiedy efektywność tego typu ogrzewania jest maksymalna. I dodatkowo pełnią funkcję utrzymania komfortowej temperatury w pokojach w czasie letnich upałów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Możesz skontaktować się z chatbotem wsparcia technicznego. Znalazłeś błąd na stronie? Pomóż nam to naprawić!